STORY OF ART

Sztuka, pasja i marzenia w Strefie Napędzani Marzeniami będą na wyciągnięcie ręki.
Przez cały czas prezentować będziemy prace artystów związanych z Dolnym Śląskiem. Co tydzień w przestrzeni pojawi się nowa wystawa. – Pokażemy rzeźbę, malarstwo, design, sztuki wizualne, fotografię.

W środy porozmawiamy o sztuce, designie i o ich znaczeniu we współczesnym świecie. Panele dyskusyjne poprowadzi Wiktoria Lenart.

WYSTAWY

26 maja 2023 – 30 maja 2023 | w godzinach otwarcia Strefy
Nowy Jork okiem Bartka Sadowskiego.
Wystawa fotografii.

Już wkrótce ogłosimy wystawy kolejnych artystów.

PANELE DYSKUSYJNE

Środa, 31 maja 2023 | godz. 19:00
Sztuka użytkowa. Użyteczna sztuka czy nieużyteczny obiekt codziennego użytku? 

Czy sztuka może karmić – dosłownie, fizycznie a nie być jedynie pokarmem dla oczu? 

Po niemal 50 latach znów wieszamy na ścianach talerze. Tym razem jednak nie z Włocławka czy z Łysej Góry, ale nowoczesne, porcelanowe. Talerze, kubki i wazony nie tylko wiszą na ścianach, ale cieszą w czasie jedzenia obiadu, picia kawy, prezentowania kwiatów. 

Jaka jest dziś kondycja polskiej ceramiki? Czy chętnie otaczamy się w domu sztuką użytkową? Dlaczego piękne przedmioty codziennego użytku mogą zwiększyć jakość życia? 

W czasie panelu poświęconego designowi prowadząca, Wiktora Lenart porozmawia z gośćmi: Barbarą Śniegułą z pracowni ceramiki Nado, Dominiką Kulczyńską i Mateuszem Peringerem z Zakwas Studio oraz Renatą Bonter-Jędrzejewską z Katedry Ceramiki ASP we Wrocławiu. 

Środa, 7 czerwca 2023 | godz. 19:00
Czy sztuka jest dla snobów?

Słowa Olgi Tokarczuk, że „literatura nie jest dla idiotów” sugerujące, że trzeba mieć przygotowanie kulturowe, by rozumieć pewne dzieła wywołały w mediach burzę. 

Temat zasobów kulturowych uwiera nasze społeczeństwo na różnych polach – w literaturze, muzyce i sztukach pięknych. 

Czy rzeczywiście trzeba mieć przygotowanie kulturowe, aby rozumieć sztukę? Z czym kojarzy się sztuka? Czy sztuka jest czymś hermetycznym i przeznaczonym dla nielicznych? 

Wiktoria Lenart wraz z zaproszonymi gośćmi pokaże, że tzw. kultura wysoka może być dla wszystkich, może sprawiać radość, skłaniać do przemyśleń i wcale nie musi być ani kontrowersyjna ani droga. 

Gośćmi spotkania będą: ilustratorka i malarka Beata Rojek, fotograf Bartek Sadowski, rzeźbiarka i malarka Lenka Kubica.

Wiktoria Lenart
Projektantka wzornictwa przemysłowego. Wykładowca wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Członkini Polskiego Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych. Projektantka mebli i innych przedmiotów użytkowych. Edukatorka i propagatorka dobrego designu.

Środa, 14 czerwca 2023 | godz. 19:00
Dotknij mnie. Projektowanie dla zmysłów.

Największym organem człowieka jest skóra. Przedmioty codziennego użytku bardzo często projektowane są jednak w oparciu o doświadczanie ich wzrokiem, nie ciałem. Dlaczego dotyk jest tak często bagatelizowany i spychany jako ten gorszy, mniej znaczący zmysł?

W trakcie panelu będziemy dyskutować o projektowaniu obiektów dostępnych dla mniejszości, dla osób z niepełnosprawnościami, dla wielkich potrzeb, ale także tych najmniej „sexy” – najbardziej cichych, niezauważalnych dostatecznie w społeczeństwie – potrzeb, które łączy potrzeba odpowiedniego dotyku.

Wiktoria Lenart porozmawia z: projektantką i finalistką konkursu make me! Magdą Znamienkiewicz, projektantką Karoliną Wojsz oraz projektantem Mateuszem Frąszczakiem.

Zaproszone gościnie w swoich projektach stawiają na zmysł dotyku jako jeden z kluczowych elementów doświadczania. Jakie są tego efekty? Czy takie projektowanie jest popularne?

Środa, 21 czerwca 2023 | godz. 19:00
Młodzi gniewni. Co dziś mówi młoda sztuka.

Są młode/dzi i bardzo utalentowane/ni. Zamiast wykorzystać swoje talenty do czystego zarabiania pieniędzy „poszli w sztukę” i edukowanie.

Swoimi projektami opowiadają historie, zmuszają do myślenia. Ich dzieła są często barwne, jednak pod fasadą barw kryją często niewygodne tematy. Są młodzi, utalentowani, bezkompromisowi. Wybrali sztukę, by mówić o problemach współczesnego świata.

O czym dziś mówi młoda sztuka? Na co dziś zwrócić uwagę próbują młode artystki i młodzi artyści?

W kolejnym panelu z cyklu Story od Art Wiktoria Lenart porozmawia z kompozytorką Martą Śniady, rzeźbiarzem Rolandem Grabkowskim oraz artystką Kaliną Bańką-Kulką, której prace w szkle oglądać można w Strefie Napędzani Marzeniami.

Updates

JOGA NA DZIEŃ DOBRY

Sobotni poranek to idealna okazja, by złapać balans i nasycić się energią prosto z natury. Jessica Mercedes Kirschner i Justin Kirschner, pełni pasji do poszukiwania równowagi w różnych strefach życia, zapraszają na wyjątkową sesję jogi – na świeżym powietrzu, w kolorowej Strefie Napędzani Marzeniami. Chcemy wspólnie poszukać harmonii, zainspirować się, odkrywać moc odprężenia. Zajęcia dostosowane są do osób na każdym poziomie zaawansowania. – Bez względu na to, czy jesteś zaawansowanym joginem, czy będzie to Twoja pierwsza praktyka, dasz sobie radę.

Po praktyce zapraszamy na przygotowane z myślą o dobrym samopoczuciu śniadanie w Concordia Taste.

SPOTKANIE Z MISTRZYNIĄ

Niedzielny poranek to idealna pora na aktywne przygotowanie do nowego tygodnia. A gdy jest to aktywna niedziela z medalistką olimpijską, to już szczególnie nie ma miejsca na wymówki.11 czerwca na Wyspie Słodowej w Strefie Napędzani Marzeniami odbył się wyjątkowy trening. Poprowadziła go Natalia Kaczmarek, polska biegaczka, mistrzyni olimpijska w sztafecie mieszanej 4 × 400 metrów, wicemistrzyni olimpijska w kobiecej sztafecie 4 × 400 metrów, rekordzistka Polski na 400 m w hali, odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu.

SZTUKA W SZKLE

Miasto, pozbawione harmonii, pełne drobnych, często niezauważalnych elementów, skrawków, pęknięć, zadrapań. Już 15 czerwca w Strefie Napędzani Marzeniami zaprezentujemy prace artystki Kaliny Bańki-Kulki. Działania projektowo-artystyczne Kaliny Bańki-Kulki balansują na pograniczu projektowania szkła, grafiki i malarstwa. W swoich projektach stara się wychodzić poza ramy dotychczasowego postrzegania szkła, często ukazując tradycyjne techniki w zupełnie nowym niestandardowym kontekście. Artystka zaprezentuje unikatowe obiekty szklane i szklane witraże.

Festiwal Wysokich Temperatur w Strefie Napędzani Marzeniami

Festiwal Wysokich Temperatur jest jedyną w Polsce otwartą imprezą artystyczną, podczas której artyści z całego świata dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi pasjonatami „sztuki na gorąco”, pokazując publiczności swoją pracę „od kuchni”. W ramach wydarzenia w piątek, 23 czerwca 2023 na Wyspie Słodowej tuż obok Strefy Porsche Centrum Wrocław odbędzie się niezwykły pokaz dmuchania szkła oraz projekcja filmów kina festiwalowego, a w samej Strefie zaprezentowane zostaną prace artystów związanych z Festiwalem.

Kalendarium

Miejsce

Wrocław Wyspa Słodowa 7 (obok Concordia Design)

26 maja - 25 czerwca 2023 codziennie | 12-20 (lub dłużej w zależności od czasu trwania wydarzeń)

Otwórz mapę

location
location

FAQ

Czy musze mieć wejściówkę, by wejść do Strefy?

Nie musisz. Wszystkie aktywności w Strefie są otwarte dla wszystkich. Wystarczy przyjść w godzinach otwarcia Strefy!

Czy mogę przyjść z psem?

Wszystkie pieski są mile widziane w naszej Strefie. Pamiętaj tylko, że to Ty bierzesz odpowiedzialność za zachowanie swojego pupila. Dla piesków przygotowaliśmy wodę - miski znajdują się na wejściu do Strefy.

Jakie aktywności będą w Strefie?

Strefa czynna jest przez cały tydzień. Zaplanowaliśmy między innymi panele o designie, kino plenerowe, spotkania z Fundacją SEXED.PL, jogę, treningi, aktywności dla dzieci i wiele innych. Sprawdź KALENDARIUM na naszej stronie.